Gdzie zamontować pergolę?

Popularne, funkcjonalne i znakomicie prezentujące się w otoczeniu zieleni, wykorzystywane zarówno do użytku prywatnego, jak i zastosowań komercyjnych. Pergole aluminiowe są obecnie chętnie wybieraną opcją, ponieważ ze względu na swój charakter nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak zanim złożymy zamówienie na wymarzony moduł, warto zastanowić się, gdzie najlepiej zamontować pergolę.

Nieograniczone możliwości

Zadaszenia aluminiowe docenione zostały już przez wiele osób poszukujących pomysłu na zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie lub na tarasie tak, aby można było z niej korzystać nawet w przypadku niepogody lub zbyt ostrego słońca. Wybierane są przede wszystkim ze względu na estetyczny wygląd oraz minimalistyczny charakter, trwałość komponentów oraz elastyczność w dopasowywaniu do istniejących warunków przestrzennych. To oznacza, że można z powodzeniem zamontować zadaszenie z modułów aluminiowych w niemal każdym wybranym przez siebie miejscu.

Pergola wolnostojąca

To konstrukcja niewymagająca montażu przy fasadzie budynku, więc może zostać zlokalizowana w dowolnym miejscu w ogrodzie. W przypadku tego rozwiązania zadaszenie posadowione na czterech kolumnach chętnie uzupełniane jest o przesłony chroniące przed wiatrem, szczególnie w przypadkach, kiedy pergola usytuowana jest na wzniesieniu. Umeblowana i wyposażona w akcesoria, zamienia się w zaciszną przestrzeń idealną do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Konstrukcja oparta na fasadzie budynku

Korzystając z tej opcji można estetycznie zadaszyć taras i w prosty sposób przedłużyć salon o przestrzeń przed domem. Wsparta na fasadzie budynku pergola będzie w tym przypadku wymagała posadowienia lameli dachowych na istniejącej konstrukcji lub wsparcia zadaszenia na kolumnach – dwóch lub trzech, zależnie od konstrukcji budynku. Podobnie jak wariant wolnostojący, może być uzupełniona o akcesoria (oświetlenie, ogrzewanie) oraz o przesłony chroniące przed podmuchami wiatru, opadami i ostrym słońcem. Dzięki zacienieniu tarasu wpływa na obniżenie temperatury w przylegających pomieszczeniach wewnątrz obiektu.

Dobry wybór

Bez względu na wybraną opcję – wolnostojącą lub opartą na fasadzie budynku, stworzona dodatkowa, zaciszna przestrzeń pozwoli na spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Stabilna i trwała konstrukcja, możliwość wyposażenia w dodatkowe przesłony i akcesoria, a także estetyka wykonania, to jedne z wielu atutów zadaszeń tego typu, które warto wziąć pod uwagę wybierając idealną pergolę do ogrodu.