Ogród zimowy – czy warto?

Zadaszenie tarasu – ogród zimowy

Ogrodem zazwyczaj – przynajmniej w Polsce – cieszyć się można od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Relaks w nim podczas ciepłych dni jest nieoceniony, jednak kiedy nastaje chłody czas, miejsce to odchodzi w zapomnienie. Pięknie wyglądałoby życie, w którym można by cieszyć się urokami walorów przyrody bez względu na pogodę. Właśnie to zapewnia ogród zimowy na taras, któremu dedykowany jest dzisiejszy wpis.

Czym jest ogród zimowy?

PergolaOgród zimowy to zabudowa tarasu wykonana najczęściej ze szkła i aluminium. Dzięki niej można cieszyć się naturą przez cały rok. Jest to solidna konstrukcja, która może przetrwać ciężkie warunki atmosferyczne takie jak burze, silne wiatry, czy ulewy. Za sprawą szklanej zabudowy i nowych rozwiązań technologicznych można spędzać w nim czas bez obaw o niskie temperatury. Mogą one być wolnostojące lub stanowić część domu jako dobudowa. Co ciekawe, nie są one nowością. Ogrody zimowe przez lata służyły jako miejsca uprawy egzotycznych roślin i owoców. Pierwsze konstrukcje tego typu można było znaleźć we Włoszech, gdzie pełniły one funkcje ogrodów botanicznych. Dopiero w dziewiętnastowiecznej Anglii zaczęto budować podobne do współczesnego ogrodu zimowego zadaszenia tarasów. Były to pomieszczenia pełne roślin, w których mieszkańcy mogli zrelaksować się i podziwiać ich piękno.

Wygoda i relaks w nowoczesnym ogrodzie zimowym

Trzeba zauważyć, że nie tylko sama struktura i izolacja cieplna zmieniła się od dziewiętnastego wieku. Aktualne rozwiązania pozwalają na wiele udogodnień. Nowoczesne zabudowania tarasu w formie ogrodu zimowego mogą mieć przesuwane panele szklane. Tego typu konstrukcje świetnie nadają się na lato zapewniając przewiew. Zadaszenie ogrodu zimowego może być też automatycznie otwierane i zamykane. Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest zainstalowanie na ścianach rolet lub markiz. Nie tylko zapewniają one cień, ale i prywatność z dala od ciekawskich oczu sąsiadów czy innych domowników. Z kolei jeśli ktoś obawia się o niskie temperatury podczas zimy, to promienniki podczerwieni powinny być dla niego idealnym dodatkiem. Ich atutem jest fakt, że nie ocieplają powietrza, tylko materie w zasięgu działania. Sprawdzą się wspaniale na chłodne wieczory. Wraz z nowymi rozwiązaniami ogrody zimowe w formie zadaszenia tarasów mogą być całkowicie spersonalizowane i dostosowane do wystroju domu. Dodatki takie jak system audio czy oświetlenie LED pozwolą na stworzenie wyjątkowego klimatu w zacisznym i przytulnym kąciku na tarasie.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ogród zimowy?

Pergola z Dachem

Oczywiście jest to miejsce idealne na relaks. Chwila wytchnienia z książką w ręku w ogrodzie zimowym jest naprawdę wyjątkowa. Zalet zadaszenia tarasu w postaci ogrodu zimowego jest tak naprawdę wiele. Największym argumentem przemawiającym za jego budową jest odporność na czynniki zewnętrzne. Mrozy, wiatry i deszcze już nigdy nie będą przeszkadzać w cieszeniu się czasem na zewnątrz. Wbrew jego nazwie, nie musi być on jednak używany tylko podczas najchłodniejszych pór roku. Świetnie sprawdzi się jako miejsce dla chwili wytchnienia w cieniu podczas upałów.

Ogród zimowy aktualnie tylko zyskuje na popularności. Jest to niesamowite rozwiązanie, zwłaszcza kiedy podczas chłodnych dni nie ma się za bardzo kontaktu z naturą. Przytulne dekoracje ogrodowe i wzbogacenie pomieszczenia o ciekawe rośliny sprawi, że osoba w nim siedząca poczuje się zupełnie tak, jakby była na zewnątrz.