Dlaczego lepiej wybrać pergolę aluminiową niż drewnianą?

Posiadając własny ogród, warto zadbać o to, by znalazło się tam zadaszone miejsce, pod którym można byłoby spędzać czas ze znajomymi w ciepłe dni. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie pergoli. Na rynku istnieje kilka rodzajów surowców, z której można wykonać tego typu konstrukcję. Ze względu na dostępność najpopularniejsze są te aluminiowe oraz drewniane. Zarówno jednej, jak i drugi materiał ma swoich zwolenników oraz przeciwników z różnych względów. Postaramy się przedstawić najważniejsze wady i zalety opu rodzajów.

Pergola drewniana – wady i zalety

Mając wybór między aluminium a naturalnym surowcem, ludzie często decydują się na ten drugi. Pergola drewniana będzie doskonale komponowała się z domem, kiedy zostanie wybudowana tuż przy ścianie budynku. Będzie tworzyła całość zarówno z nowoczesnymi obiektami, jak i tymi bardziej klasycznymi. Jednak to, o czym należy także pamiętać przed wyborem surowca, z którego zostanie wykonana cała konstrukcja, to fakt, że o drewniane instalacje należy regularnie dbać, stosując m.in. odpowiednie impregnaty. Dzięki nim naturalny materiał będzie dobrze się prezentował o każdej porze roku. Odpowiednie farby pozwolą także ochronić konstrukcję przed nadmiernym wysuszeniem, co mogłoby doprowadzić do złamania się m.in. zadaszenia w ogrodzie.

Pergola aluminiowa – dlaczego jest tak chętnie wybierana?

Stosując metalowe konstrukcje, mamy pewność, że będą one niezwykle odporne na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne w postaci deszczu, śniegu czy też gradu. Dodatkowo warto wspomnieć, że nie wymagają one żadnej impregnacji – wystarczy od czasu do czasu umyć je wysokociśnieniową myjką i odpowiednim płynem do tego typu surowca. Pergole aluminiowe będą doskonale pasowały do nowoczesnych domów, które charakteryzują się minimalistycznym wyglądem. W zależności od wyboru można zabudować je drewnianymi elementami lub też coraz bardziej popularnymi lamelami wykonanymi z różnych materiałów. Często stosuje się także system, który pozwala na otwieranie lub zamykanie ich. W przypadku, gdy chcemy ochronić się przed deszczem czy też nawet nadmiernym słońcem, możemy skierować lamele poziomo. W przeciwnym razie można skierować je pionowo.

Dlatego, jeśli zależy Ci na wytrzymałej konstrukcji, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji, to aluminiowe zadaszenie ogrodowe idealnie sprawdzi się na Twoim podwórku.